Gloria Ray Karlmark

Gloria Ray Karlmark besökte oss på Enskede Gårds gymnasium onsdagen den 17 maj. Gloria berättade och visade en dokumentärfilm om sina upplevelser som även benämns som Little Rock Nine. Hon var en av de nio afroamerikanska ungdomar som började i Little Rock High School, Arkansans, som tills dess varit en skola enbart för vita. Motståndet bland de vita i staden och på skolan var så stort att regeringen beslöt att bevaka de nio med militärer stationerade i och runt skolan. Det var så illa att var och en av dem fick ha en egen militär vid sin sida i ett helt år och ändå utsattes de för våld och hemskheter varje dag. Berättelsen om det år av mobbning och trakasserier som Gloria och hennes vänner fick utstå lämnade inte ett öga torrt. Efteråt var det många elever och lärare som ställde frågor och stannade kvar efteråt. De ville krama och tacka Gloria för att hon delade med sig av sina erfarenheter. Vi vill tacka för att Gloria tog sig tid att berätta Little Rock Nine.

Dela:
Kategorier: